Dunărea Brăila, de la victorie sigură la un egal smuls în ultimele secunde la Cisnădie

HC Dunărea Brăila pornea ca favorită clară în duelul cu Măgura Cisnădie din etapa a 6-a a Ligii Florilor, chiar dacă juca în deplasare, având ca obiectiv cucerirea celor trei puncte. După o primă repriză avută sub control și un avantaj de 6 goluri la începutul celei de-a doua, echipa a fost surprinsă de revenirea adversarelor și a trebuit să se mulțumească la final cu un singur punct, obținut cu mari emoții. Acest rezultat scoate în evidență oscilațiile de formă și lipsa de consistență, elemente care necesită o intervenție rapidă pentru a preveni repetarea unor astfel de situații.

Dunărea Brăila a început meciul cu determinare, impunându-și stilul de joc și păstrând un avantaj constant. Apărarea solidă și atacul eficient au permis echipei să intre la pauză cu un avantaj de 5 goluri (12-17), lăsând impresia că se îndreaptă către o victorie confortabilă.

Din păcate, după minutul 44, Dunărea a pierdut controlul jocului. Cisnădie a egalat și a preluat conducerea, iar echipa brăileană s-a văzut nevoită să lupte pentru a salva măcar un punct. În ciuda unei căderi evidente în joc, Dunărea a reușit să smulgă un egal dramatic în ultimele secunde prin Andreea Popa, dar emoțiile și frustrarea persistă după o astfel de repriză secundă. La final, scorul a fost: CS Măgura Cisnădie – HC Dunărea Brăila 30-30.

Evoluțiile fluctuante ale Dunării Brăila în acest început de campionat ridică semne de întrebare și necesită o analiză detaliată. După ce a dominat o mare parte din meciul de la Râmnicu Vâlcea, dar a cedat în ultimele minute, și după un joc marcat de nesiguranță și lipsă de coordonare împotriva Coronei Brașov, devine evidentă necesitatea unei mai bune gestionări a momentelor-cheie, alături de o concentrare sporită și o abordare mai disciplinată a meciurilor. Asemenea oscilații pot costa echipa puncte importante, iar acest lucru s-a văzut și la Cisnădie, unde echipa a pierdut inițiativa pe fondul unor momente de deconectare.

În ciuda celor trei victorii obținute până acum în acest sezon, fiecare dintre ele a avut momente de slăbiciune care au atras emoții neplăcute. Acest lucru subliniază faptul că Dunărea Brăila trebuie să-și regăsească rapid forma de altădată, pentru a se ridica la nivelul așteptărilor setate de evoluțiile din sezonul trecut. Echipa se află într-un punct critic al sezonului, iar cu jumătate din tur aproape încheiat, este imperativ să găsească soluții pentru a reveni la forma care le-a permis să ajungă în finala Cupei României și în Final Four-ul EHF European League. Fanii își doresc să vadă din nou acel spirit de luptă și determinare care a făcut din Dunărea Brăila o forță pe plan național și european.

HC Dunărea Brăila: Șerban (8 intervenții), Trusova (0) – Gonzalez (9 goluri), Liščević (7), Ježić (5), Milosavljević (3), Popa (3), Böhme (1), Borș (1), Lupei (1), Raicea, Coteț, Venâncio, Michalak, Kovářová, Mohamed – antrenor: Jan Leslie.

CS Măgura Cisnădie: Rajčić (5 intervenții), Pașca (6), Batinović – Diagouraga (11 goluri), Radosavljević (4), Lovrić (4), Šutranová (4), Bardac (4), A. Ilie (2), Cusset (1), Vizuete, Abed-Kader, Tomescu, Toth, Moldoveanu, Lazea – antrenor: Victorina Bora.

Arbitri: B. Stark (B) / R. Ștefan (PH)

După 6 etape, HC Dunărea Brăila se află pe locul 7 în clasament, cu 10 puncte, iar etapa viitoare, vineri, 18 octombrie, de la ora 17:30, va juca în Polivalentă cu CSM Târgu Jiu.