EHF EUROPEAN LEAGUE TUR 3 – DUNĂREA BRĂILA A ÎNVINS BORUSSIA DORTMUND

Echipa Dunărea Brăila a făcut un pas important spre calificarea în grupele EHF European League. Jucătoarele de la malul Dunării au câştigat cu 24-25 meciul tur cu Borussia Dortmund, graţie unui gol marcat în ultima secundă de Mireya Gonzalez.

Brăila a condus în prima repriză şi la două goluri: 12-10, dar gazdele au intrat în avantaj la vestiare: 15-14. În repriza secundă a fost tot un scor strâns, fiecare echipă fiind la conducere, la un moment dat.

Brăila a revenit în final şi în ultima secundă a marcat golul victoriei prin Mireya Gonzalez.

Pentru Dunărea Brăila au marcat: Mohamed 5, Gonzalez 5, Schmelzer 4, Liscevic 4, Zivkovic 2, Kanaval 2, Udriștioiu 1, Quintino 1, Venancio 1. Elena Şerban a avut 15 intervenții/37.

Returul dintre Dunărea Brăila şi Borussia Dortmund va avea loc duminică, 19 Noiembrie 2023, de la ora 17:00.