HC Dunărea, adversar incomod pentru SCM Rm. Vâlcea

* echipa brăileană a condus la 1-2 goluri diferență în prima repriză, iar la pauză a avut avantaj, 13-12 * campioana din urmă cu două sezoane s-a impus cu 20-18 * Elena Șerban a făcut din nou un meci senzațional * Udriștoiu eliminată prea ușor în minutul 17

Joi, în etapa a 9-a a Ligii Florilor, HC Dunărea a jucat de la egal la egal cu campioana de acum două sezoane și formația care în campionatul recent s-a clasat pe primul loc, SCM Rm. Vâlcea. Echipa brăileană a condus cu un gol la pauză, 13-12, dar a pierdut cu 20-18 între-un final extrem de echilibrat. Un meci în care portarul Elena Șerban a avut din nou o prestație senzațională.

Fără Tiron și Pisică și cu Udriștoiu eliminată definitiv cu cartonaș roșu încă din minutul 17, echipa brăileană a fost cea care a condus ostilitățile în teren în prima repriză. HC Dunărea a jucat pragmatic, cu o apărare agresivă și la intercepție și a condus la un gol până în minutul 15, iar după un contraatac finalizat de Dache s-a desprins la două lungimi, 8-6. La atacul celor de la SCM Vâlcea arbitrele au luat o decizie prea drastică în raport cu realitatea din teren și i-au acordat Anetei Udriștoiu un cartonaș roșu, considerând că handbalista echipei brăilene a întins intenționat piciorul pentru a o faulta pe Florica. Udriștoiu merita un cartonaș galben, o eliminare de 2 minute, nicidecum una definitivă din meci. HC Dunărea a mai condus la două goluri, 9-7, în minutul 20, după care jocul s-a reechilibrat. Cele două combatante au mers cap la cap iar după primele 30 de minute formația pregătită de Neven Hrupec conducea meritat, cu un gol, 13-12.

Liscevic a restabilit egalitatea, 13-13, în minutul 32. HC Dunărea ar fi putut prelua conducerea, însă Hosu a avut o dublă paradă salvatoare pentru echipa sa. Dimitrovic a marcat apoi pentru 14-13 și a urmat o dublă eliminare la echipa brăileană, perioadă fructificată de echipa lui Pera care a înscris de două ori prin Minevskaja și Lopez și a preluat conducerea, 15-14. Kanaval a egalat pentru ultima dată pentru HC Dunărea în minutul 38. De la 15-15, vâlcencele s-au distanțat la trei lungimi, 18-15, la jumătatea părții secunde. Echipa brăileană s-a apropiat la un gol, 18-17, în minutul 53, dar trei minute mai târziu SCM-ul avea din nou trei goluri avans, 20-17. Până la finalul jocului HC Dunărea a mai înscris un gol iar partida s-a încheiat cu victoria la două goluri, 20-18, a formației pregătite de Florentin Pera.

“A fost un meci echilibrat în care diferența s-a făcut în ultimele 3 minute. Eliminarea Anetei Udriștoiu a scăzut forța de atac a echipei noastre, însă celelalte jucătoare au avut evoluții bune și au făcut tot ce a depins de ele ca să ofere un spectacol agreabil. Din păcate nu am reușit să obținem punctul pe care îl meritam”, ne-a declarat George Caranica, președintele clubului HC Dunărea Brăila.

entru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 8 goluri, Kanaval 4, Tamires 3, Dache 2, Udriștioiu 1, iar pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris Gonzalez 6 goluri, Lopez 4, Nicolic 3, Elghaoui 3, Minevskaja 2, Florica 1, Liscevic 1.