HC Dunărea Brăila se întoarce cu un punct important din Rusia

Formația pregătită de Neven Hrupec a trecut pe lângă o mare victorie, pe care o merita pe deplin după aspectul primelor 55 de minute ale acestei întâlniri însă și egalul reprezintă un rezultat foarte bun în acest meci. Practic, HC Dunărea a condus până în minutul 57, moment al partidei în care Golub a restabilit egalitatea, 24-24. Conduse cu 25-24, jucătoarele echipei brăilene au gestionat foarte bine finalul de meci și, cu acest rezultat de egalitate, mai fac un pas spre faza următoare a competiției.

HC Dunărea a avut o evoluție foarte bună în prima repriză, una pe care a controlat-o din primul și până în ultimul minut. Echilibrul s-a păstrat doar 2 minute. Dmitrovic a deschis scorul, Golub a egalat, apoi Kanaval a adus echipa brăileană în avantaj. La faza imediat următoare Golub a restabilit egalitatea însă din minutul 3, după golul marcat de Dmitrovic din aruncare de la 7 metri, HC Dunărea a condus ostilitățile în teren. Echipa antrenată de Neven Hrupec s-a distanțat la 4-2 după reușita Elenei Dache. Golub a irosit o aruncare de la 7 metri, Nenezic a fost imbatabilă la aruncarea de la semicerc a Mariei Dudina și această intervenție a dat aripi echipei brăilene care a marcat de două ori, prin Marina Dmitrovic și s-a distanțat la patru lungimi, 6-2. HC Dunărea a condus și la o diferență de cinci goluri, 8-3 în minutul 11 și 12-7 în minutul 16. Kuban a încercat să revină în joc și să pună probleme adversarei însă rusoaicele lui Trefilov nu au reușit decât să se apropie la un gol diferență13-14, însă Dmitrovic a înscris și a stabilit scorul primelor 30 de minute, 15-13, pentru HC Dunărea.

Sursa: Obiectivbr.ro