Lecție de handbal predată în „Amfiteatrul Gheorghe Tadici”

După o înfrângere dureroasă în prima etapă a Ligii Florilor, HC Dunărea Brăila a avut un nou test dificil în deplasare, de această dată la Zalău. Meciurile de aici nu sunt niciodată simple, însă jucătoarele Brăilei au demonstrat că sunt pregătite pentru orice provocare.

Într-o sală recunoscută pentru dificultatea ei, antrenorul danez Jan Leslie a orchestrat o adevărată lecție de handbal, conducându-și echipa spre o victorie încântătoare.

HC Dunărea Brăila a oferit o demonstrație de forță și măiestrie în etapa a 2-a a Ligii Florilor, impunându-se categoric cu scorul de 40-25 în fața echipei HC Zalău.

Meciul a început cu Zalăul înscriind la primul atac al jocului, egalitatea consemnându-se doar de trei ori (2-2, 3-3, 5-5 în minutul 8). De acolo, Dunărea a preluat controlul partidei, dominând prima repriză și terminând-o în avantaj clar, 22-15.

Repriza a doua a urmat aceleași coordonate. Ascultându-l pe antrenorul Jan Leslie și executând precis strategia sa – Time Out min. 46:45: „What we spoke about before the game: SILENCE AND KEEP DOING OUR THINGS” (“Liniște și ne vedem de treabă”) – jucătoarele Dunării au dominat fără drept de apel, demonstrând o organizare exemplară și oferind un handbal spectaculos.

Leslie a folosit tot lotul aflat pe foaia de joc, fără ca nivelul jocului echipei să scadă. Performanța colectivă s-a conturat în jurul unui trio remarcabil: Katarina Jezic, care a insuflat determinare și ambiție, Andreea Popa, care a dirijat inteligent fazele de atac și Mireya Gonzalez, care a impresionat prin precizia aruncărilor și claritatea în combinații.

Victoria clară de la Zalău subliniază forța grupului și arată că HC Dunărea Brăila are un potențial imens în acest sezon, continuând seria evoluțiilor spectaculoase din Supercupă și prima etapă a Ligii Florilor. Echipa continuă să își clădească un sezon promițător, iar acest rezultat dă speranțe mari suporterilor pentru ceea ce urmează.

La finalul partidei, antrenorul Dunării Brăila, Jan Leslie, a declarat cu entuziasm: „Suntem bucuroși de victorie. Suntem gata să ne întâlnim cu minunații noștri suporteri și, împreună, să facem un joc bun împotriva Coronei Brașov.” Aceste cuvinte reflectă încrederea echipei după prestația impresionantă de la Zalău și dorința de a oferi un spectacol pe măsura așteptărilor fanilor brăileni în următorul meci de acasă, luni, 16 septembrie, de la ora 17:30, adversara fiind Corona Brașov.

HC Dunărea Brăila: Serban (5 interventii), Trusova (3 interventii) – Jezic (9), Gonzalez (6), Lixăndroiu (3), Michalak (3), Borș (3), Popa (3), Milosavljevic (2), Raicea (2), Schmelzer (2), Venancio (2), D. Kovarova (2), M. Mohamed (2), M. Kanaval (1), Coteț. – Antrenor: Jan Leslie

HC Zalău: Rus (4 interventii), I. Nita, Nastasa – Lazic (9) , A. Niță (5), Naumenko (3), Abdallah (2), Bălăceanu (2), Danilescu (1), Jlezi (1), Moisin (1), Vintilă (1). Antrenor: Gheorghe Tadici

Arbitri: C.Gorina(DJ)/F.Melencu(DJ)