Victorii pe linie pentru echipele de junioare de la HC Dunărea

* formația de junioare III a câștigat cu 39-33 meciul susținut la CSM Fetești * victorie la scor, 47-30, la CSM Râmnicu Sărat pentru HC Dunărea în campionatul junioarelor II

Handbalul juvenil de la HC Dunărea este într-o fază ascendentă. Iar acest lucru este confirmat de evoluțiile echipelor pe care clubul brăilean le are înscrise în campionatele naționale.

Sâmbăta trecută, echipa de junioare III de la HC Dunărea, pregătită de profesoara Irina Chiș, a câștigat cu 39-33 meciul disputat în deplasare, la CSM Fetești.

Formația brăileană a început foarte bine partida și, în minutul 4, conducea cu 4-1. A urmat însă o mică perioadă de relaxare a jucătoarelor oaspete astfel că prima repriză s-a încheiat la egalitate, 13-13. Repriza a doua a fost la discreția echipei HC Dunărea, iar acest lucru a fost consemnat și pe tabela de marcaj care, la finalul acestei reprize, afișa un scor categoric în favoarea brăilencelor, 15-9. După un joc echilibrat, repriza a treia s-a încheiat la egalitate, 11-11, însă HC Dunărea s-a impus la general cu 39-33.

După acest succes, HC Dunărea a acumulat 16,5 puncte și se află pe locul al treilea în grupa C, la doar 1 punct de ocupanta locului secund, HC Omer Constanța.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Camnasio 12 goluri, Ben 9, Baldovin 8, Munteanu 5, Moraru 3, Ravaru 1, Panait 1.

Duminica trecută, echipa de junioare II de la HC Dunărea, coordonată de profesorul Eugen Jelesneac, a câștigat la scor, 47-30, meciul de la CSM Râmnicu Sărat. Handbalistele brăilene au controlat meciul din primul și până în ultimul minut de joc. HC Dunărea a condus cu 6-0 în minutul 7. Formația brăileană a condus cu 19-6 în minutul 21, iar în repriza a doua a jucat la fel de eficient iar în final s-a impus cu 47-30.

Cu 11 puncte acumulate, HC Dunărea se află pe locul al treilea în grupa B.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Bălășoiu 9 goluri, Grigore 9, Mototolea 8, Camnasio 8, Munteanu 5, Ben 5, Ghelase 2, Urse 1.

Pentru echipele de junioare urmează o perioada de pauză, până pe 20 și 21 noiembrie.