Echipa de handbal Dunărea Brăila a plecat în Croația pentru meciul cu Podravka Vegeta

Drumul european continuă pentru echipa de handbal fanion a județului Brăila. Jucătoarele dispută în deplasare meciul cu Podravka Vegeta (Croația), contând pentru sferturile de finală a EHF European League.

Sferturile de finală se vor juca în sistem tur-retur, pe 16 martie 2024, ora 17:00 (ora României) și 24 martie 2024, ora 18:00 (ora României) primul meci fiind în deplasare, iar  al doilea la Buzău. Ambele meciuri vor fi transmise de postul de televiziune DigiSport.

Dunărea Brăila a performat în Grupa B EHF European League cu 5 victorii și o înfrângere și a câștigat grupa, clasându-ne pe primul loc. Echipa are nevoie să marcheze cele mai multe goluri în cele două meciuri pentru a se califica în Final Four-ul EHF European League. Ar însemna pentru Dunărea Brăila cea mai mare realizare a clubului de la înființare.

”Așteptăm cu nerăbdare meiciul cu Prodravka. Știm că totul contează și trebuie să fim pregătiți pentru că au făcut niște meciuri foarte bune acasă și este important să venim de la Prodravka cu rezultate bune”. – Jan Leslie, antrenor HC Dunărea Brăila.

„Podravka este o echipă puternică și agresivă care a pus probleme multor adversarilor acasă. Știm că va fi un meci dificil, dar cu o pregătire bună și o tactică corectă, sunt sigură că ne vom întoarce acasă cu o victorie”. – Andreea Popa, jucătoare HC Dunarea Brăila.

Final Four-ul EHF European League este programat să se desfășoare la Graz, în Austria, pe 11 și 12 mai.