Dunărea Brăila este cu un pas în Final Four-ul EHF European League

Victorie importantă pentru Dunărea Brăila în prima manșă a sferturilor de finală din EHF European League, 32-26 în fața croatelor de la Podravka Koprivnica.

Cea mai bună marcatoare a echipei brăilene a fost pivotul croat Katarina Jezic, cu 7 goluri. Au mai înscris Kristina Liscevic 5, Andreea Cristina Popa 3, Jessica Quintino Ribeiro 3, Maria Kanaval 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 3, Meike Schmelzer 3, Jelena Zivkovic 2, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Corina Lupei 1.

Kira Trusova a apărat 10 şuturi (33,33%), iar Elena Şerban a avut 3 intervenţii (33,33%).

Fostă participantă în Liga Campionilor și câștigătoare a trofeului, Podravka s-a calificat în „sferturile” EHF European League de pe locul 2 din grupa sa. Podravka nu mai pierduse un meci acasă din februarie 2023.

Pentru a împlini cea mai importantă performanță din istoria clubului, echipa fanion a județului Brăila mai are de trecut 60 de minute în manșa retur de duminică, 24 Martie, ora 19:00, la Buzău.