HC Dunărea a “defilat” în deplasare, în fața lui Fleury Loiret

* echipa pregătită de Neven Hrupec s-a impus cu 31-25 și este la o singură victorie de sferturile EHF European League * miercuri, HC Dunărea joacă la Sf. Gheorghe cu Măgura Cisnădie, în campionat * sâmbătă, la Brăila vine Kuban Krasnodar

Echipa HC Dunărea este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria sa, calificarea în sferturile EHF European League. Gruparea brăileană a “defilat” spre victorie, cu 31-25, în deplasarea de la Fleury Loiret. Practic, în acest meci nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. De data aceasta, apărarea a funcționat la parametri optimi, s-au recuperat multe mingi iar contraatacul a fost unul dintre atu-urile victoriei. Aneta Udriștoiu a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, secondată de Elena Dache și Jovana Sazdovska. Remarcabilă a fost și evoluția portarului Elena Șerban care și-a trecut în cont 11 parade în acest meci.

Partida a fost echilibrată doar în primele 6 minute. Dache a înscris și HC Dunărea a condus pentru prima dată, 3-2, în minutul 4. Guialo a egalat, 3-3, dar imediat a venit reușita Anetei Udriștoiu, 4-3, minutul 7 și, din acest moment, ritmul jocului a fost dictat de formația pregătită de Neven Hrupec. Formația brăileană s-a distanțat la șase lungimi, 12-6, în minutul 19, iar după primele 30 de minute conducea cu 17-12.

După pauză, HC Dunărea și-a creat un avantaj de opt goluri, 25-17, în minutul 43, motiv pentru Neven Hrupec să ruleze întreg lotul deplasat în Franța. HC Dunărea s-a impus cu 31-25 și a acumulat 5 puncte, cu unul mai puțin decât Kuban. Cele două formații se vor întâlni sâmbătă în Polivalentă, într-o partidă care va decide cine va merge în sferturile competiției europene.

Pentru HC Dunărea au marcat Aneta Udriștoiu 7 goluri, Sazdovska 6, Dache 6, Milic 3, Czeczi 3, Dmitrovic 2, Kanaval 2, Tamires 1, Safta 1.  pentru formația brăileană au mai jucat Bucur, Zamfirescu și Tiron.

Pentru Fleury Loiret au înscris Ondono 6 goluri, Lacrabere 5, Guialo 4, Bouktit 4, Wajoka 3, Vidak 1, Peillon 1, Chambonnier 1.

HC Dunărea au ajuns ieri în țară dar au pleacat imediat la Sf. Gheorghe

HC Dunărea a revenit luni în țară, la ora 16.00, dar de la aeroport handbalistele s-au urcat în autocar și au plecat spre Sf. Gheorghe, pentru că miercuri vor juca în Liga Florilor cu Măgura Cisnădie. Pentru acest meci, în lot vor fi și două handbaliste de la Divizia A, Coteț și Ichim.