IMPERFECȚIUNILE ȘI EȘECURILE – PARTE DIN CĂLĂTORIA PRIN LIGA NAȚIONALĂ

HC Dunărea a avut prima întâlnire din acest sezon cu suporterii în Polivalenta din Brăila, într-un meci contând pentru etapa a 3-a a Ligii Naționale, adversara CSM Corona Brașov. Deși echipa brăileană pornea favorită după evoluțiile din debutul sezonului, Corona Brașov a arătat o formă solidă, impunându-se cu 34-30 într-o partidă pe care au controlat-o în momentele cheie.

Meciul a început în favoarea Dunării, care conducea cu 2-0 după golurile marcate de Schmelzer și Popa. Însă, Corona Brașov, condusă de antrenorul Bogdan Burcea, a răspuns rapid, egalând prin Boiciuc și Krpez Slezak. Jocul echilibrat din prima repriză s-a reflectat pe tabelă, ambele echipe menținându-se aproape până la 5-5. Oaspetele s-au distanțat la 5-7, însă Dunărea a revenit în avantaj, 12-10. Totuși, repriza s-a încheiat cu un avantaj minim pentru Corona, 14-15.

În a doua repriză, deși Dunărea a egalat imediat după pauză și părea să preia controlul, echipa din Brașov a rămas impenetrabilă în apărare și a fost necruțătoare in atac. Elevele lui Burcea au ajuns să conducă cu 27-20 în minutul 43, un avantaj care s-a dovedit decisiv. Dunărea a forțat și, impulsionată de energia din tribune, s-a apropiat la un gol în minutul 56: 29-30. Totuși, jocul echipei a devenit lipsit de claritate, risipind astfel oportunități de a schimba soarta meciului, în timp ce Corona a rămas constantă până la final și a închis tabela la 30-34.

Deși eșecul este dureros, Dunărea Brăila are de învațat din acest meci. Adversara a fost superioară în organizarea defensivă și în finalizarea acțiunilor, aspecte de analizat.

Japonezii au o tehnică numită „kintsugi”, prin care repară vasele sparte folosind aur sau argint, făcând fisurile să fie parte din povestea obiectului. La fel și Dunarea, trebuie să vadă imperfecțiunile și eșecurile ca parte din călătoria prin Liga Națională. Dunărea Brăila va reveni cu siguranta mai puternică în competiție, acumulând din această experiență

Statistica meciului:

HC Dunărea Brăila: Șerban (3 intervenții), Trusova (5 intervenții) – Jezic (7 goluri), Liscevic (6), Milosavljevic (5), Gonzalez (4), Raicea (3), Schmelzer (2), Michalak (1), Popa (1), Lixăndroiu (1). Antrenor: Jan Leslie.

CSM Corona Brașov: Curment (8 intervenții), Gudelj (7) – Krpez (9 goluri), Klikovac (8), Lasm (4), Boiciuc (4), Zivkovic (2), Van Kreij (2), Iordachi (2), Iliescu (2), Carlos (1). Antrenor: Bogdan Burcea.

NR: Îmi asum vorbele lui Eric Cantona: “Poți să-ți schimbi nevasta, viziunea politică sau religia, dar niciodată nu ai cum să-ți schimbi echipa pe care o iubești.”. Pentru mine, DUNĂREA BRĂILA va rămâne întotdeauna echipa mea de suflet!