VICTORIE ENTUZIAMANTĂ PENTRU DUNĂREA BRĂILA ÎN EHF EUROPEAN LEAGUE

Încă un pas făcut de Dunărea Brăila spre sferturile de finală ale EHF European League. Echipa antrenată de Jan Leslie a învins cu 34-26 (19-15) pe Lokomotiva Zagreb, într-un meci care a contat pentru etapa a 4-a din Grupa B.

Meciul, arbitrat de cuplul grec Ioannis Fotakidis şi Charalampos Kinatzidis, a fost dominat de formația brăileană, la pauză având patru goluri avans (scor 19 – 15).

Au marcat pentru Dunărea Brăila: K. Liscevic 7, L. Venancio 5, J. Quintino 5, J. Zivkovic 4, L.  Araujo 4, C. Lupei 2, K. Jezic 2, F. Gomes da Rocha 2, A. Popa 2 și A. Udriştioiu 1. Kira Trusova a apărat 10 şuturi (33,33%), iar Elena Şerban a încheiat cu 3 intervenţii (37,50%).

Delegat EHF a fost Nicolae Vizitiu, Republica Moldova.

Clasament Grupa B

Thuringer – 8 p

Dunărea Brăila –  6 p

Chambray Touraine – 2 p

Lokomotiva Zagreb, 0 p

Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Următorul meci pentru Dunărea Brăila se va juca tot acasă, în Sala Romeo Iamandi din Buzău, cu Thuringer HC, pe 10 februarie 2024.

Biletele le vom pune în vânzare în format fizic (Sala Polivalentă din Brăila – interval orar 10:00 – 17:00, de Marți până Vineri) și online (www.entertix.ro și www.myticket.ro) începând cu data de 06 Februarie 2024. La sala din Buzău, biletele vor putea fi achiziționate în ziua meciului, începând cu ora 17:00, accesul în sală urmând a se face începând cu ora 18:00. Meciul începe la ora 19:00.