VICTORIE în fața campioanei CSM București

* campioana en titre a fost pusă la respect, 27-25, de o super echipă brăileană * Morten Soubak a câștigat duelul cu Adi Vasile

Duminică după-amiază, HC Dunărea s-a impus într-o manieră clară, cu 27-25, în fața campioanei en titre și poate să repete performanța din urmă cu patru ani.

Victorie mare pentru handbalul brăilean. Achizițiile făcute de clubul brăilean de handbal au fost inspirate și iată, dau roade. Antrenorul Morten Soubak a spus la venirea la Brăila că HC Dunărea va fi pregătită pentru marile dueluri cu rivalele din Liga Florilor abia în februarie 2022, însă danezul a reușit să-și capaciteze jucătoarele la parametri optimi. Morten Soubak a câștigat meciul cu omologul Adi Vasile, care este și selecționerul echipei României.

Trebuie însă menționat faptul că la acest mare succes un rol l-au avut și finanțatorii clubului, Consiliul Județean și Primăria Brăila care au plătit la zi jucătoarele. Și când au liniștea financiară, singura preocupare a handbalistelor a reprezentat-o pregătirea meciurilor din campionat.

Iar într-un interval de patru zile, HC Dunărea a repurtat două mari victorii, în deplasare la Buzău și acasă cu CSM București și a urcat pe locul al doilea în Liga Florilor.

Broch a marcat pentru CSM dar Tamires a reușit “dubla” și HC Dunărea conducea cu 2-1. Kurtovic a marcat pentru 5-3. Jocul a fost echilibrat, fiecare combatantă a condus pe rând. HC Dunărea s-a desprins din nou la două lungimi în minutul 22, 11-9, decalaj consemnat pe tabelă și un minut mai târziu, 12-10. Finalul de repriză a fost la fel de disputat, a fost 15-15, după golul Nicoletei Safta, însă la încheierea primelor 30 de minute, după golul înscris de Klikovac, CSM-ul conducea cu 16-15.

Campioana a mai condus pe tabelă până în minutul 38. Din acel moment legea a fost făcută HC Dunărea. În minutul 51, echipa brăileană avea trei goluri avans 24-21, iar acest avantaj s-a păstrat până în ultimul minut al partidei, când Dindiligan a marcat iar diferența la finalul meciului a fost de două goluri în favoarea echipei brăilene.

Când dorința și ambiția sunt susținute de valoare, vin și rezultate pe măsură.

Pentru HC Dunărea au marcat Kurtovic 6 goluri, Da Rocha 5, Rodrigues 4, Araujo 4, Udriștoiu 3, Tamires 2, Quintino 2, Safta 1, iar pentru CSM București au înscris Neagu 7 goluri, Dindiligan 5, Klikovac 3, Aune 3, Broch 3, Martin 2, Arntzen 1, Ramusovic 1.