Victorii pe linie pentru handbalul juvenil de la HC Dunărea

* echipa pregătită de Eugen Jelesneac a câștigat, 33-26, derby-ul local cu LPS, la junioare II * portarul Antonia Trifan a fost jucătoarea meciului * junioarele III de la HC Dunărea au câștigat la scor, 43-21, la CSS Medgidia

Duminică, în sala LPS s-a disputat derby-ul local, din campionatul de handbal al junioarelor II, dintre LPS Brăila și HC Dunărea Brăila.

Partida a fost echilibrată, cele două combatante fiind pe rând la conducere în prima repriză, până în minutul 13, când HC Dunărea s-a distanțat la 3 goluri. Cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în minutul 27, moment al partidei în care HC Dunărea avea un avantaj de 5 goluri. La pauză, tabela consemna un avantaj de trei lungimi,

16-13, în favoarea echipei considerate în deplasare, HC Dunărea. Startul părții secunde a aparținut echipei gazdă. Formația pregătită de Viorel Alexandru a marcat de patru ori la rând, astfel că în minutul 38 conducea cu 5-4. Jocul a fost echilibrat în continuare până în minutul 53, când echipa coordonată de Eugen Jelesneac s-a distanțat la 3 goluri. HC Dunărea a câștigat această repriză cu 17-13.

După 60 de minute de joc tabela de marcaj a consemnat o victorie clară a echipei HC Dunărea, 33-26, în disputa cu LPS Brăila. Un aport deosebit la aceasta victorie l-a avut portarul Antonia Trifan care a avut o prestație foarte bună pe tot parcursul meciului. După această etapă HC Dunărea se află pe locul al patrulea în grupă.

HC Dunărea a fost susținută din tribune atât de părinți cât și de întregul staff al clubului, la meci fiind prezenți antrenorii de la echipa de senioare, Morten Soubak și Danilo Gagliardi, directorul tehnic Sorinel Meca, profesorul Marian Neta, vicepreședintele clubului și Anamaria Niculescu.

“Fetele au jucat cu inima și cu sufletul pentru Dunărea Brăila iar mobilizarea a fost maximă. Le felicit pentru jocul prestart și mulțumesc de asemenea părinților pentru susținere”, ne-a declarat profesorul Eugen Jelesneac.

Pentru HC Dunărea au marcat Alexia Grigore 9 goluri, Andreea Camnasio 8, Bianca Mototolea 6, Angelina Ghelase 5, Tania Ulmer 2, Miriam Ben 2, Edith Bălășoiu 1. Din lot au mai făcut parte Antonia Trifan, Andreea Preda, Diana Urse, Mariana Nistor, Ștefania Băbeanu, Ana Munteanu.

Junioarele III de la HC Dunărea ocupă locul secund în grupă

Sâmbătă, echipa de junioare III a clubului brăilean de handbal a câștigat la scor, 43-21, meciul disputat în deplasare la CSS Medgidia. După cum o arată și scorul, partida a fost la discreția echipei antrenate de Irina Chiș. HC Dunărea a condus la o diferență de 10 goluri la finalul primei reprize, 18-8. Jocul a continuat în aceeași direcție și în repriza secundă, câștigată de echipa brăileană cu 12-6. Antrenoarea Irina Chiș a rulat întregul lot pe care l-a deplasat la Medgidia și cu toate acestea HC Dunărea s-a impus cu 13-7, în repriza a treia. În final formația brăileană s-a impus cu 43-21.

La junioare III cu 11,5 puncte, HC Dunărea se află pe locul al doilea în grupă. În următorul meci formația brăileană va juca sâmbătă, 23 octombrie, tot în deplasare, la Fetești.

Pentru HC Dunărea au marcat Ștefania Băbeanu 13 goluri, Miruna Baldovin 12 goluri, Andreea Camnasio 7, Miriam Ben 6, Alexia Dumitru 3, Maria Panait 2. Au mai jucat Delia Râmniceanu, Roxana Dan, Elena Spânu, Miruna Răcaru, Ana Munteanu, Alesia Cristea, Andreea Leoca, Ioana Spânu.