DRUMUL EUROPEAN CONTINUĂ. DUNĂREA BRĂILA S-A CLASAT PE PRIMUL LOC ÎN GRUPA B

HC Dunărea Brăila a învins sâmbătă,17 Februarie 2024, în deplasare, formaţia Chambray, scor 24-19 (14-10), în ultimul meci din grupa B a European League. Calificată din meciul anterior în sferturi, Dunărea încheie grupa pe locul 1.

Pentru Dunărea au marcat: F. Gomes da Rocha 5 goluri, K. Jezic 4, M. Gonzalez 4, M. Schmelzer 2, K. Liscevic 2, J. Zivkovic 1, M. Kanaval 1, L. Araujo 1, A. Popa 1, Corina Lupei 1. Portarul Kira Trusova a avut un procentaj remarcabil de 50% (19 intervenţii).

Dunărea s-a clasat pe primul loc, cu 10 puncte (avantaj rezultate directe cu Thuringer), urmată de Thuringer HC – 8 puncte, Chambray Touraine Handball – 4 puncte, Lokomotiva Zagreb – 0 puncte.

Dunărea Brăila va întâlni în sferturile de finală ale EHF European League pe ocupanta locului 2 din grupa A, gruparea croată HC Podravka Vegeta. Sferturile de finală se vor juca în sistem tur-retur, pe 16/17 martie și 23/24 martie 2024, primul meci în deplasare. Final Four-ul EHF European League este programat să se desfășoare la Graz, în Austria, pe 11 și 12 mai.